GÖNÜLLÜ İNCİ GRUBU - GİG

Ne Zaman Kuruldu?
Gönüllü İnci Grubu (GİG), 2000 yılında Doç. Dr. Mustafa SARI'nın akademik danışmanlığında bir grup Ziraat Fakültesi öğrencisi tarafından kuruldu.

Amaçları Ne?
GİG'nun amacı, her gün listemize bir yenisi eklenen ekolojik tahribatın önlenebilmesi için "olayları kendi kendine fark eden ve kendiliğinden harekete geçen genç bireyler" yetiştirmektir. Bu yüzden önce kendi üyelerine daha sonra da tüm topluma, özellikle çocuklara yönelik "bilinç oluşturma" çalışmaları yürütmektedir.

Üyeleri Kimler?
GİG üyeleri sayısı yıllara göre değişen Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileridir.

Nasıl Başladılar?

2000 yılında Doğal Kaynakların Korunması isimli derste Şahika ve Asaf ERTAN'ın konuk olarak katılmalarından sonra "doğa için sizde bir şeyler" yapabilirsiniz mesajını alan öğrenciler ders hocası Doç. Dr. Mustafa SARI'ya gelerek "BİZ NE YAPABİLİRİZ?" sorusunu yönelttiler. Hoca da kendilerine küçük bir grup olarak örgütlenmelerini önerdi ve yapabilecekleri faaliyetler konusunda fikirler verdi. Hocanın danışmanlığında çalışmaya başlayan öğrenciler, öncelikle genç kuşaklara yönelik çevre eğitimini planladılar. Ondan sonra etkinlikler birbirini kovaladı ve bu günlere geldiler.


Neler Yapıyorlar?

1. İlköğretim okullarında 10 farklı konuda çevre eğitimi veriyorlar. Şimdiye kadar yaklaşık 2000 öğrenciye bu eğitimleri verdiler. Eğitim verilen konular:
- Çevre ve Doğa
- Katı Atıklar
- Su Kirliliği
- Toprak Kirliliği ve Erozyon
- Ormanlar
- Hava Kirliliği
- Gökyüzünün hakimleri: Kuşlar
- Van Gölü İnci Kefalı
- Temizlik Maddeleri ve Kozmetik
- Çevre ve Sağlık
2. Endemik Van Gölü inci kefalı balığının korunmasına ilişkin yürütülen çalışmalara katılıyorlar.
3. Köylerde çiftçilere ve balıkçılara yönelik sohbet toplantılarına katılıyorlar.
4. Çevredeki önemli sulak alanlara geziler düzenleyerek yeni katılanlara bilgi veriyorlar.
5. GİG tanıtmak için üniversite içinde çeşitli fakülte ve yüksekokullarda tanıtım toplantıları düzenliyorlar.ANASAYFA     KİMLİK     YAYINLAR     PROJELER     ÖYKÜ     İLETİŞİM