Kimliğimiz|Projeler|Yayınlar|Doğuş Öyküsü |Gönüllü İnci Grubu | İletişim | Ana Sayfa

 

 

Proje Ana Sayfa

Proje Özeti

Projenin Amacı

Proje Ekibi

Proje Gerekçeleri

Proje Hedef ve Ara Hedefleri

Proje Alanı

Proje Fotoğrafları

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR İNCİ KEFALI BALIKÇILIĞI VE TÜKETİMİ-1. EVRE: ALTERNATİF GEÇİM KAYNAKLARININ YEREL HALKLA BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLMESİ VE GELENEKSEL TÜKETİM ALIŞKANLIKLARININ DEĞİŞTİRİLMESİ

PROJENİN AMACI

Bu proje kapsamında, inci kefalı balıkçılığının sürdürülebilirliği için üreme dönemi balıkçılığının önlenmesine katkı sağlayacak alternatif geçim kaynaklarına yerel halka birlikte karar verilecektir. Üreme dönemi balıkçılığını önlemek üzere kış balıkçılığı ve kış dönemi balığının saklanması için tuzlama atölyesi, balık konserve atölyesi alternatiflerden bazıları olarak görülmektedir. Bunların yanında turizm, yöre halkı için tamamen yeni bir gelir kaynağı olabilir. Zira her yıl üremek için nisan ve haziran ayları arasında Van Gölü çevresindeki akarsulara akın eden inci kefalının göç sırsındaki su dansı büyük ilgiyle izlenmektedir. Balığın üreme göçünü izlemek üzere yöre dışından gelen ziyaretçilerin ekolojik turizmin ilk temellerini atmaları ve yöre gelirine ve korumaya katkı sağlamaları bekleniyor. 

Projenin bir yıl sürmesi planlanan ilk evresinde, sürdürülebilir inci kefalı balıkçılığı için alternatif geçim kaynaklarının belirlenmesi ve geleneksel tüketim alışkanlıkları içinde balığın lehine değişim sürecinin başlatılması hedeflenmektedir.

2SDesign Copyright 2004